10.2.07

3 zajímavé tituly věnované fotografování

Computer Press se dlouhodobě věnuje i tématu fotografie. V poslední době jde především o fotografii digitální. Za pozoruhodné považuji skutečnost, že tituly CPressu věnované fotografování, bez ohledu na zvolenou techniku, věnují téměř bez vyjímky pozornost kreativní kompozici snímku a řadě dalších otázek, které jsou oběma hlavním směrům společené, protože představují základní podmínky kvalitní fotografie.
K takovým knihám patří i následující tři tituly, které jsem měl možnost prostudovat v poslední době:
Fotografujeme portrét
Autor: William Cheung
V knize Fotografujeme portrét naleznete na zajímavých snímcích od různých fotografů všechny významné styly a typy portrétní fotografie. Portrét focený ve studiu nebo v přirozeném prostředí, portréty pečlivě naaranžované použitím různých doplňků i rekvizit či portréty využívající různých vlastností denního světla a stínů. Objevíte i rady týkající se kreativní kompozice snímku, nechybí ani zamyšlení nad tím, jak objevit svůj specifický fotografický styl.
Fotografujeme akty
Autor: Anna Henly
Akty patří k velmi oblíbené oblasti fotografie. Autorka v knize neshromáždila jen své zkušenosti, ale i dalších fotografů. Na různých typech aktů čtenáře seznámí s vhodnými technikami, s volbou prostředí a osvětlení, s přípravou modelu, vše je doprovázeno praktickými radami a postřehy. Autorka zachycuje specifika mužských i ženských aktů, aktů komerčních i uměleckých, erotických nebo abstraktních.
Černobílá fotografie
Autor: William Cheung
V knize Černobílá fotografie naleznete na pěkných snímcích od různých autorů zastoupeny všechny významné přístupy z této oblasti fotografie. Dozvíte se, jaké vybavení je pro černobílou fotografii zvlášť vhodné, jak využít různé funkce fotoaparátu, i když fotografovat můžete i v plně automatickém režimu. Pro milovníky klasické fotografie bude velmi přínosná kapitola o typech filmů pro černobílou fotografii a o vyvolávání snímků. Zajímavým obohacením může být i použití fotografických filtrů. Dostatek místa je věnován otázkám kompozice a roli světla.