24.7.07

DIVNOPIS - Proč se to tak jmenuje?

Mezi mými přáteli byste těžko našli někoho, kdo by Vám uvěřil, že mne dokáže zaujmout kniha z jiného žánru, než jsou počítače, management a ekonomika. Snad s vyjímkou knih z dostihového prostředí od Francise. Ale jak se praví - vyjímka potvrzuje pravidlo. Musel jsem se dožít 78 let, abych k narozeninám dostal knihu s podivným názvem: "DIVNOPIS" a s podtitulkem "Proč se to tak
jmenuje
". Jakoby moji blízcí věděli, že jsem před pěknou řádkou let odkládal tak dlouho koupi knihy o původu názvů obcí v Čechách a na Moravě, až ji vyprodali. Od té doby jsem toho litoval. O to více, když jsem zaslechl část vysílání seriálu o původu názvů českých vesnic a městeček, který vysílal Český rozhlas 1 – Radiožurnál. Bylo pro mne příjemným překvapením, když jsem
zjistil, že vydavatelství RadioPress vydalo knižní verzi totoho pořadu. V anotacích ke knize autorů Marka
Janáče, Pavla Tumlíře, Milana Harvalíka se píše:
"Víte, kde se vzaly názvy Bedlno, Cotkytle, Eš, Knije, Lobzy, Oškobrh, Rumchalpa, Ublo, Zbůch? A víte, jak se v nich dnes žije? To zjišťoval rozhlasový seriál, mapující historii a současný život v místech s podobně malebnými názvy. Úspěch projektu přiměl jeho autory převést rozhlasovou verzi do knižní podoby, která obsahuje kromě několika desítek reportážních portrétů českých a moravských vesnic a měst bohatou fotografickou dokumentaci."
Původ každého názvu obce je vysvětlen jak z historického pohledu, tak jazykově i v místních pověstech. Na zadní straně knihy se praví:
"Čtení na vás zapůsobí podobně, jako byste snědli maso zázračného hada z pohádky o Zlatovlásce, budete rozumět řeči našich předků a svým přátelům dávat všetečné otázky: Víš co znamená Felbabka?"
Jako cenný bonus získávají čtenáři odkazy na turistické zajímavosti okolí každého z těchto divně pojmenovaných míst. Jmen, jako Ublo, Člupek, Pihel, Drštěkryje, je v knize DIVNOPIS celkem 101. Určitě si najdete mezi podivnými jmény svého favorita. Já si živě představuji anglického turistu, jak se v Moravských Budějovicích poptává kolemjdoucích na cestu do obce "Příštpo".
A tak vám radím, neudělejte stejnou chybu jako já před léty, abyste nemuseli čekat na další vydání dalších 20 let. I když - pokud se lidé o zajímavosti obsahu a jeho živého podání dozví - může se nové vydání objevit "cobydup".