24.3.08

Office 2007 - podrobný průvodce


S kancelářským balíkem MS Office se setkal téměř každý uživatel osobních počítačů. Někdo proto, že ho cílevědomě vyhledal, jiný proto, že byl - tak či onak – k využití prostředí MS Office přinucen v rámci komunikace s dalšími uživateli PC. MS Office prošel od svého počátku řadou změn. Někdo tyto změny vítá, jiný je – trvale nebo dočasně – odmítá, jelikož si zvykl na svůj nástroj, je s ním spokojen a nemá chuť se učit něco nového a zvykat si na nové prostředí. To platí především o uživatelích, kteří využívají jednotlivé části balíku izolovaně a nezajímají se příliš o to, co se děje s balíkem jako s komplexním systémem. Pozornější uživatel, který hledá v nové verzi nové možnosti, si naopak určitě povšiml toho, že v každé další verzi mají k sobě jednotlivé části balíku stále blíž, což odpovídá celkové tendenci k integraci kancelářských aplikací. Nejnovější verze kancelářského balíku programů obsahuje nejvíce změn v historii Office. MS Office 2007 zaznamenává podstatné změny především v tom, co se týče vnějšího vzhledu a způsobu ovládání programu. Přiznám se, že zdaleka ne všechny změny jsou mi zatím po chuti. Především na změněnou navigaci si zvykám pomalu a četnost vyvolávání nápovědy je u mne stále ještě vysoká. Pomoc vítám i při využívání prohloubené možnosti spolupráce jednotlivých částí balíku – kvůli které jsem se rozhodl přejít na verzi MS Office 2007. I když nemám rád tlusté knihy, v případě Office 2007 jsem netrpělivě čekal na knihu, která mi umožní zlepšit můj přehled o systému jako celku, o jeho vazbách a nových možnostech.Pochopil jsem, že, nechci-li ztrácet čas blouděním ve zcela změněném ovládání programů, ve spoustě nových možností, vlastností a vzájemném provázání jednotlivých programů, pak se bez knihy pokrývající komplexně Office 2007, neobejdu.
GRADA nám vychází vstříc kvalitním podrobným průvodcem, napsaným jedním z nejzkušenějších autorů počítačové literatury – Josefem Pecinovským. Podrobný průvodce nás na 400 stránkách provádí všemi programy, od základní orientace po pokročilé funkce a vlastnosti, a co je důležité, všude tam, kde to je možné a užitečné, zmiňuje souvislosti s předchozími verzemi programových součástí Office pro snazší orientaci zkušenějších uživatelů. Průvodce nás učí pracovat a využívat vzájemné spolupráce programů a umožní nám rychle a bez zbytečných oklik či nadbytečné teorie stát se pokročilými uživateli nejnovější verze moderního kancelářského balíku.
Podrobný průvodce je určen všem, kteří se chtějí seznámit se základy práce s kancelářským balíkem MS Office 2007 a nechtějí nebo nemohou studovat z jednotlivých mnohasetstránkových příruček. Autor v knize předpokládá, že čtenář ovládá základy práce s počítačem, je seznámen se základními principy Windows a dokáže pracovat s klávesnicí a myší. Protože kniha nemůže jít příliš do hloubky, je nutné, aby čtenář ovládal základní manipulace s aplikačními i dialogovými okny a vyznal se v systému souborů a složek a umí pracovat se schránkou.
Kniha je rozdělena do dvanácti kapitol. Polovina z nich je věnováno hlavním aplikacím MS Office 2007, zbývající pak popisují společné funkce a pomocné programy. Průvodce obsahuje i stručnou informaci o méně známém a méně používané části MS Office, o programu pro vytváření publikací – Publisher 2007. Celá knížka je doprovázena velkým množstvím konkrétních příkladů včetně podrobných postupů a stovkami obrázků.
Na webu GRADY je uvedena podrobná anotace knihy, obsahující přehled jednotlivých kapitol a jejich obsahu. Více se dozvíte ZDE.