29.4.08

Blogy: Publikuj a prosperuj

Seznámil jsem se s knihou, která vyšla v GRADĚ s podtitulkem "Blogování pro váš business". Blogy již zdaleka neslouží pouze pro zábavu několika nadšenců nebo zveřejňování fotografií domácích mazlíčků. Neuplynulo mnoho času od doby, kdy byly v ČR blogy ( dříve "weblogy" ) považovány za nástroj exhibicionystů i mnohými odborníky a kdy byly dost energicky odsuzovány. Přiznám se, že jsem docela pyšný na své stránky ze září a října 2002 nazvané "Weblog o weblogu"a "Moje cesta k weblogu", jelikož se nestává každý den, aby člověk odhadl vývoj tak, jako se mi to podařilo v případě blogů ( weblogů). Vývoj však šel vpřed takovým tempem, které jsem ani já tehdy nečekal. Své blogy dnes mají takové úctyhodné korporace jako je Boeing nebo General Motors, Microsoft. Poté, co si přednosti blogů uvědomily nejen jednotlivci, ale i firmy, vznikla na internetu samostatná "blogosféra". Blogy rychle získávají na popularitě jako poměrně levný a překvapivě účinný marketingový nástroj. Současně hrají významnou roli v public relations i zákaznických službách. V roce 2008 se nám, zásluhou GRADY, dostává do rukou český překlad knihy "Publisch and Prosper: blogging for Your Business" - na našem knižním trhu pod názvem "Blogy: Publikuj a prosperuj. Blogování pro váš business". Přesto, že originál vyšel již v roce 2006, je kniha výborným průvodcem pro každého, kdo uvažuje o využití blogů ve svůj prospěch - ať je to osoba, nebo firma - malá či velká.
Autoři knihy,DL Byron a Steve Broback, zvolili neformální tón a ryze praktický přístup. Prezentují užitečné metody, nástroje a nápady, které mohou pomoci stejně tak živnostníkům s omezenými prostředky na budování vlastní značky, jako velkým korporacím, které o zavedení blogu uvažují.
Kniha je praktickým návodem k tomu, jak můžete pomocí blogů propagovat svoji značku, zvýšit prodej výrobků a diskutovat se zákazníky. V knize se dozvídáme, jak se vydat na někdy trnitou cestu blogování a jak v této oblasti dosáhnout úspěchu. Zjistíme, jak vytvořit a zveřejnit blog, který se hodí k našemu druhu podnikání. Dozvíme se, jak díky vhodnému návrhu a obsahu bude právě váš blog vynikat nad ostatními. Autoři nás upozorňují na chyby, kterým bychom se měli vyhnout, i na nástroje, které lze použít.
Nejen díky autorům, ale i díky překladateli, Jiřímu Hynkovi, je obsah knihy podán srozumitelným jazykem, je doprovázen velkým množstvím screenshotů, přibližujícím úspěšné blogy mnoha firem. Kniha je vynikající příručkou, jejíž obsah může být využit nejen při tvorbě a provozu blogů. Mnohé zkušenosti a rady se týkají širší problematiky intertnetového marketingu a Public relations.
Kniha mne svým obsahem i podáním velmi potěšila a mohu ji s čistým svědomím doporučit.