19.4.08

Mobbing – skrytá hrozba

V rubrice RECENZE na portálu AKA MONITOR jsem vystavil recenzi na knihu Lenky Svobodové , která vyšla pod názvem „Nenechte se šikanovat kolegou“ s podtitulkem „Mobbing – skrytá hrozba“. Knihu vydala GRADA v edici „Poradce pro praxi“v roce 2008. Recenzi, kterou najdete na níže uvedené adrese, jsem uvedl slovy:
Mnohdy je zbytečné, abyste kvůli neúnosnému tlaku opouštěli svou práci - raději sáhněte po této srozumitelné příručce.“
Kniha Lenky Svobodové je pozoruhodná nejen svým obsahem, ale i přístupem. Začtete-li se do knihy, poznáte nejen projevy mobbingu, ale současně jeho příčiny, symptomy, fáze jeho vývoje a nejrůznější důsledky. Rozbor je proveden s respektováním všech aktérů typické situace mobbingu – z hlediska pracoviště i z hlediska jednotlivce, z hlediska oběti i pachatele mobbingu.
Čtenář se v knize dozví, jak se bránit systematickému, cílenému, opakovanému a často i protiprávnímu zásahu do pracovního a soukromého života ze strany kolegy či kolegů. Vedoucí pracovníci se dozví jak mobbingu předcházet, co by měli udělat, když dochází k jeho projevu, co se stane, když se mobbingu nechá volný průběh, zda může za mobbing i oběť či jak mohou pomoci kolegové. Srozumitelný výklad, v praktické a čtivé příručce české autorky, doplňují zajímavé příklady z praxe.
Plný text mé recenze najdete na TÉTO adrese.