4.4.08

SKYPE - kompletní průvodce

Knihu "SKYPE- kompletní průvodce", kterou napsali autoři Horry Max a Taylor Ray vydala v českém překladu Grada Publishing, a.s. Skype patří k známým nástrojům komunikace po internetu. Až dosud sloužil jako zdroj informací o Skypu především internet, kde lze najít nejdůležitější informace. Náročnějšímu uživateli dalo většinou dost práce dostat se k podrobným informací a k souhrnně podaným návodům jak využívat Skype v různých situacích a s různým cílem. Někdo o Skype ví více, jiný méně, někdo se vůbec nezajímá o technické zázemí služby, jinému až dosud chyběla podrobná informace o jeho architektuře, bezpečnosti a o pokročílém nastavení programu. Kniha má 200 stran a vyšla v roce 2008. Podle anotace zveřejněné na portálu vydavatele – GRADY, nám kniha může pomoci nejen velice rychle začít s naprosto jakýmkoliv počítačem a jeho operačním systémem - Windows, Macem, Linuxem či dokonce kapesním počítačem - ale naučí nás, jak dostat ze Skype opravdu maximum. Kniha má podtitulek „kompletní průvodce“ zcela právem. Představuje zatím nejúplnější soubor informací o Skype opublikovaný v češtině. Obsah a struktura knihy:
- Co je to Skype
- Rychlé spuštění Skypu
- Podrobnosti instalace Skypu
- Podrobnosti o prvním použití Skypu
- Každodenní používání Skypu
- Jak lidé používají Skype
- Řešení problémů
- Příloha A. Architektura Skypu
- Příloha B. Bezpečnost Skypu
- Příloha C. Pokročilé nastavení
Hlavní situace a cíle účastníků - Jak lidé používají Skype?
- Rozšíření obchodních vztahů
- Podpora virtuálních týmů
- Zanecháni zpráv pozdě v noci
- Dosažení klientů v různých časových zónách
- Hostování mezinárodních konferencí
- Nahrávání konferenci
- Nalezení nových studijních posluchačů
- Učitel a rádce
- Vytvoření studentských komunit
- Spojení s lidmi na vzdálených místech
- Setrvání v kontaktu ve stavu nouze.
- Nalezení rodiny a přátel.
- Překlenuti přeplněných sítí.
- Seznámení se s lidmi z jiných zemí.
- Výuka jazyka.
- Online vytváření hudby
- Online hraní
- Sdílení hudby.
Nemýlím-li se, český čtenář se v této knize poprvé setkává s technickým pohledem na systém Skypu. Je obsažen ve třech obsáhlých částech knihy, označených jako „přílohy“. Ve skutečnosti mohou být právě tyto části pro řadu technicky orientovaných čtenářů velmi cennou a tudíž integrální součástí knihy. Vybírám po několika bodech z každé přílohy:
Příloha A. Architektura Skypu
- Inteligentní směrování pomocí super uzlů
- Super uzly a souboroví hostitelé.
- Centralizovaný globální indexový uživatelský adresář
Příloha B. Bezpečnost Skypu.
- Bezpečnost přepravní vrstvy Skypu
- Způsob ovládání šifrování
- Zhodnocení bezpečnosti Skypu
Příloha C. Pokročilé nastavení
- Uživatelská systémová konfigurace
- IT správa a sítová konfigurace
- Spolupracuje vaše síť se Skypem?
Tím, že kniha zahrnuje informace o architektuře, bezpečnostní model a pokročilá konfigurační témata, stává se cennou i pro administrátory a pracovníky IT.
Nováčkům kniha ukáže způsob, jakým ostatní lidé využívají jeho výhod a jakým způsobem si Skype můžeme přizpůsobit, aby vyhovoval našim potřebám a požadavkům.
Kniha je určena jak novým, tak i stávajícím uživatelům Skypu, kteří by si ho rádi optimalizovali pro své potřeby. Noví uživatelé se Skype naučí rychle používat, a současným uživatelům kniha nabízí vyčerpávající vysvětlení všech vlastností a funkcí Skypu. Nepochybuji o tom, že nám kniha „Skype - kompletní průvodce“, vydavá v GRADĚ v roce 2008, pomůže lépe pochopit, co je to Skype a jak z něj získat co nejvíce.
Podrobnou recenzi
najdete v rubrice RECENZE portálu AKA MONITOR - ZDE-ZDE