17.10.10

V hledáčku fotografa - upoutávka na nádhernou knihu o fotografování

V této komentované upoutávce vás chci upozornit na velmi zajímavou knihu, která vyšla
nedávnou CPressu s podtitulkem "
Jak na fotografie s příběhem"..
Jde o knihu Davida duChemina,světoznámého fotografa, který se zaměřuje na humanitární
projekty a jehož snaha o zlepšení světa
přinášením obrazů z nejrůznějších koutů země byla odměněna řadou cen..
( Pokud se chcete seznámit blíže s informacemi o jeho cestách, můžete navštívit
adrese:  www.pixelatedimage.com. )
Autor ve své knize prezentuje nádherné fotografie  a  navíc nás nechává nahlédnout  pod pokličku, když popisuje své myšlenky a úvahy, které vzniku jeho snímků předcházely.  Autor nás provádí vším, co fotograf potřebuje na cestě za vlastním fotografickým vyjádřením svého záměru, dojmu, příběhu. Od základních postupů pro vyprávění příběhu pomocí obrazů přes zásady fotografického eseje až po metodu, jak pomocí vizuálního jazyka vést oko diváka po snímku. Učí nás jak se připravit na nejrůznější fotografické situace, abychom nepropásli jedinečný záběr z malicherného důvodu. S takovou výbavou praktických poznatků,  budeme moci vyrazit na tu nejdobrodružnější výpravu – cestu k vlastnímu vizuálnímu jazyku, fotografickému stylu, který naleznete ve svém hledáčku.

Nejpůsobivější fotografie bývají často výsledkem snahy o jednoduché, ale výstižné zachycení dojmu, který autora přiměl zmáčknout spoušť fotoaparátu. Upřímné úsilí o zprostředkování vlastních pocitů, skutečný zájem o dění na fotografované scéně a ochota sdílet vlastní pohled na svět jsou těmi nejdůležitějšími prvky skutečně vynikajících snímků. Zručnost a technika jsou nepochybně důležité, ale vše začíná a končí u toho, jak se díváte okolo sebe.
 Kniha V hledáčku fotografa je právě o takovém způsobu fotografování. Světoznámý fotograf se pokusil ukázat, jak a především proč je třeba usilovat o vlastní vyjádření, a otevřeně hovoří o všem, co předcházelo vzniku fotografií, které tak silně oslovují diváky po celém světě.
Více se dozvíte na portálu www.cpress.cz.