20.8.11

Kreativní světlo ve fotografii - Jan Pohribný - recenze

22. 6. 2011. představil ZonerPress pozoruhodnou knihu Jana Pohribného, který je znám svými netradičními postupy a efektními světelnými konstrukcemi vytvářenými jednoduchými prostředky. Na webové stránce svého webloguhttp://newbooks.akamonitor.cz jsem slíbil opublikovat podrobnější informaci formou recenze knihy.
Svůj slib jsem splnil a na stránce
:
http://www.akamonitor.cz/recenze/pohribny1.htm
jsem podrobnou recenzi opublikoval.
Na webové adrese stránky knihyhttp://www.zonerpress.cz/kniha/pro-grafiky-a-fotografy/kreativni-svetlo-ve-fotografii
najdete podrobnou anotaci a možnost zalistovat si v knize.
Získáte tak věrnou představu o grafickém i obsahovém provedení knihy.

Obsah knihySVĚTLO JAKO KREATIVNÍ NÁSTROJ l CÍL
DENNÍ SVĚTLO? PŘIROZENĚ!
UMĚLECKÉ OSVĚTLENÍ
KOMBINOVANÉ SVĚTLO
LUMINOGRAFIE
SVĚTELNÁ PROJEKCE A OBJEKTY
OTISK SVĚTLA
Závěr aneb Chvála tmy
Slovníček vybraných pojmů
Významná část této publikace je věnována přesahu fotografie do jiných médií, kreativitěi přirozené hravosti, kde světlo i fotografie hrají hlavní role, ale jejich partnery na scéně je kupř. malířství (kapitola Luminografie) či scénografie a sochařství (kapitola Světelná projekce a objekty) například se zajímavými ukázkami práce s dírkovou komorou.
Jak jsem napsal v úvodu této recenze,  slovem lze velmi obtížně dostatečně věrně popsat fotografickou publikaci, plnou nádherných ukázek práce profesionálů, doprovázených návody, rozbory a hodnoceními. Vedle fotografií autora jsou v knize zastoupeny ukázky více než 50 dalších autorů, např. Miroslav Vojtěchovský, Vladimír Birgus, Antonín Kratochvíl, Taras Kuščynskij, Pavel Mára, Ivan Pinkava, Petr Šálek, Jindřich Štreit a další skvělá jména. Jde o  skvělé fotografie fotografických legend, ale i zástupců mladé fotografické generace.Knihu Jana Pohrivného, vydanou v ZonerPressu, vřele doporučuji vážným všem zájemcům o fotografii.