21.12.09

Adobe Photoshop Lightroom 2 - GRADA - recenze - Katolický

Aplikace Lightroom představuje komplexní řešení správy fotografií – od získání snímků, přes jejich prohlížení, úpravy až po výstup (tisk, prezentace, publikování), a to vše včetně exportu a zálohování dat.
Lightroom se v přístupu ke zpracováni fotografií liší od ostatních programů tím, že nevytváří‘ „nové“ snímky fyzicky, ale jenom o nich utváří záznam v katalogu (obsahující‘ informace o uložení snímku). Veškeré úpravy, které následně se snímkem provádíte, se týkají jenom katalogu a nikoliv původního snímku jako takového.

Lightroom 2 představuje program, který, na rozdíl od Adobe Photoshopu, je určen přímo pro digitální fotografii. Hovoří se o něm jako o „digitální temné komoře“.  Lightroom je všeobecně považován za velmi kvalitní produkt a není se proto čemu divit, že láká jak autory, tak vydavatele.
Kniha Mojmíra Krále je v pořadí třetí knihou na českém knižním trhu. Na stránkách mého portálu www.akamonitor.cz najdete recenze titulů vydaných ZonerPreessem a CPressem. Kniha Mojmíra Krále se vyznačuje především stručností a věcností podaní.  Byla vydána v GRADĚ v edici „Snadno a rychle“. Autor má bohaté zkušenosti z výukových kurzů a jeho kniha má charakter užitečné praktické příručky, která přibližuje Lightroom především náročnějším amatérům.  Struktura knihy odpovídá svojí strukturou vlastnostem a funkcím Lightroomu, to znamená, že se věnuje všem fázím práce s fotografiemi, včetně těch, které bývají v literatuře většinou opomíjeny. Velké bohatství funkcí Lightroomu znamenalo značný nárok na rozhodování o tom, co zařadit a do jaké hloubky popsat, tak aby se text vešel do 150-ti stránek.
V knize mimo jiné naleznete i popisy dialogových oken, jednotlivé nabídky, příkazy apod. Jelikož program můžete používat nejenom v českém, ale i v originálním anglickém jazykovém prostředí, uvádím vždy u jednotlivých popisů jak české, tak i originální znění.  
Plný text recenze s názvy kapitol a s přehledem vybraných dílčích témat najdete na adrese:
www.akamonitor.cz/recenze/mkral.htm